Cyfrowe zmęczenie wzroku pandemią, która dotyka już co drugiego Polaka!
Wraz z pojawieniem się pandemii wirusa Sars-Covid-19 większość pracy i życia prywatnego dorosłych, młodzieży oraz dzieci przeniosło się do Internetu. Objawy takie jak bóle i suchość oraz objawy nie wzrokowe, bóle głowy i bóle szyjne towarzyszące cyfrowemu zmęczeniu wzroku zostały zauważalne przez większość osób dorosłych spędzających kilkanaście godzin podczas pracy zdalnej. Również coraz więcej dzieci zaczęło zauważać typowe symptomy w trakcie nauki zdalnej. W poniższym artykule przybliżamy coraz częściej pojawiający się problem cyfrowego zmęczenia wzroku. Aby zacząć mówić o cyfrowym zmęczeniu wzroku (ang. Digital Eye Strain) trzeba najpierw zacząć od definicji tego zjawiska.
Cyfrowym zmęczeniem wzroku określamy grupę symptomów wzrokowych i nie wzrokowych spowodowanych długotrwałym spędzaniem czasu przed urządzeniami elektronicznymi. Najczęstszymi objawami wzrokowymi są bóle i suchości oczu. Objawami nie wzrokowymi z jakimi możemy się spotkać to między innymi bóle głowy i bóle szyjne.
Czy podczas noszenia korekcji możemy spotkać się z symptomami cyfrowego zmęczenia wzroku?
Oczywiście że, tak! Jednym z głównych mitów odnośnie tego zjawiska jest to że użytkownicy okularów korekcyjnych nie spotykają się z klasycznymi dla problemu symptomami. Korekcja okularowa nie zawsze może ochronić nas przed wszystkimi niepożądanymi dolegliwościami wzrokowymi. Brak korekcji zdecydowanie nasila problem.
Dobrze teraz należy odpowiedzieć na pytanie co może powodować Cyfrowe zmęczenie wzroku.
Podczas długotrwałej pracy przed monitorem komputera należy zadbać o elementy jak poniżej:
✅ odpowiednie oświetlenie,
✅ odpowiednią odległość od monitora,
✅ odpowiednie krzesło,
✅ o odpowiednią korekcję okularową.
Osoby z nieskorygowanym astygmatyzmem lub presbiopią (starczowzrocznością) mogą być zdecydowanie bardziej wrażliwe na odczuwanie problemów wzrokowych podczas pracy przed monitorem komputera.
Czy pomoc specjalisty jest niezbędna?
Przy długotrwałych symptomach powinno udać się do specjalisty. Lekarz okulista lub optometrysta przy użyciu kilku różnorodnych testów powinien znaleźć rozwiązanie problemu. Wizyta poparta obszernym wywiadem z pacjentem, badaniem refrakcji oraz testami dostosowanymi do pacjenta powinna dać jasny obraz problemu. Po wykonanym tak badaniu specjalista otrzymuje szereg informacji o problemie oraz może rozpocząć terapię.
Na czym polega terapia?
Zacznijmy od podstawowej rzeczy po wyjściu od specjalisty jaką jest korekcja okularowa lub kontaktowa. Jest to korekcja przepisana indywidualnie pod pacjenta. Następnie powinniśmy zacząć od usystematyzowania miejsca pracy wdrażając tak zwaną higienę pracy. Należy zadbać o pozycję, oświetlenie, odległości w celu zminimalizowania wystąpienia problemu.
Jedną z częstszych informacji dla pacjenta, pracującego około 8 godzin dziennie przed monitorem komputera od specjalisty jest reguła 20/20/20. Jest to szybkie ćwiczenie, które może pomóc odciążyć nasze oczy podczas długotrwałej pracy. Reguła polega na tym, że co 20 minut robimy przerwę na 20 sekund i patrzymy na obiekt oddalony o 6 metrów. To proste i przyjemne ćwiczenie na pewno odciąży twoje oczy podczas długotrwałej pracy przed komputerem.