Jak czytać receptę okularową?
Recepta okularowa - wszystko co powinieneś wiedzieć
Wyraźne widzenie ma duży wpływ na Twój komfort i dobre samopoczucie. Dlatego wykonywanie cyklicznych badań wzroku jest niezwykle ważne. Takie badanie kończy się wydaniem recepty na okulary.
Kto wystawia receptę na okulary? Gdzie zapisać się na badanie wzroku?
Receptę na okulary może wystawić zarówno optometrysta, jak i lekarz okulista. Optometrysta jest specjalistą w zakresie wad wzroku oraz doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Badanie optometryczne wykonasz w salonie optycznym.
Należy jednak pamiętać, że bóle oczu, zapalenie spojówek oraz wszelkie urazy i zmiany w okolicach oczu należy konsultować z lekarzem – okulistą, który specjalizuje się w leczeniu chorób oczu. Badanie okulistyczne wykonasz w swojej placówce medycznej.
Recepta na okulary korekcyjne - co oznacza, jak czytać?
Recepta jest niezbędna dla optyka, który wykonuje na jej podstawie Twoje okulary. Zawiera informacje o Twojej korekcji wzroku. Warto jednak wiedzieć, jak ją odczytać. Przygotowaliśmy krótki poradnik, na którego podstawie dowiesz się jak to zrobić!
-
Skróty oznaczone „OP i OL” odpowiadają następująco – „oko prawe, oko lewe”
-
„DAL/BLIŻ” – w tym miejscu znajduje się informacja do jakich odległości jest Ci potrzebna korekcja wzroku. DAL – okulary do chodzenia na co dzień, BLIŻ – do czytania i pracy w bliskich odległościach.
-
W kolumnie „SFERA” znajdziesz informacje o Twojej wadzie wzroku i mocy korekcji, jakiej potrzebujesz. Ta wartość jest podawana w dioptriach.
Symbol „+” poprzedzający wartość liczbową to znak, że jesteś dalekowidzem – odczuwasz dyskomfort przy patrzeniu z bliskich odległości i to właśnie do nich potrzebujesz wsparcia
Symbol „-” sygnalizuje, że Twoje oko obarczone jest krótkowzrocznością – z bliskich odległości widzisz świetnie, a problem występuje przy patrzeniu na dalej oddalone punkty -
Kolejną wartością jest „CYLINDER”. Mówiąc prościej jest to wartość astygmatyzmu jakim obarczone jest Twoje oko. W parze z wartością liczbową astygmatyzmu idzie „OŚ”, która zapisywana jest od 0 do 180 stopni.
Przykład: Cylinder: - 0,50 ; Oś: 134
Co oznacza, że w osi 134 jest umieszczony cylinder o wartości -0,50, który ma za zadanie skorygować Twój astygmatyzm. Więcej o tej wadzie wzroku dowiesz się z naszego wpisu "Co to jest astygmatyzm? Definicja, objawy, leczenie". -
Następną wartością jest „PRYZMAT” i jego „BAZA”. Są to wartości bardziej znane osobom, u których występuje choroba zezowa.
-
Oznaczenie „PD” oznacza rozstaw Twoich źrenic. Ten pomiar jest liczony w milimetrach.
-
Na recepcie możesz się spotkać z informacją o Twojej „ADDYCJI” (zapisywana często za pomocą skrótu „ADD”)– czyli „wsparcia”, które potrzebuje Twoje oko do komfortowego widzenia z bliskich odległości.
Przykład: ADD: +2,25
Co oznacza, że do komfortowego widzenia z bliska potrzebujesz dodatkowej mocy korekcji o wartości +2,25. -
Recepta może zawierać również zalecane soczewki do Twojej korekcji wzroku, jak również uwagi dodatkowe.
Po co recepta na okulary?
Jak widzisz, recepta okularowa zawiera Twoje indywidualne pomiary, parametry i zalecenia. Na jej podstawie profesjonalny optyk wykona Twoje okulary, które będą dopasowane idealnie do Twoich potrzeb.
Gdzie iść z receptą na okulary?
Gdy masz już wystawioną receptę na okulary czas na wizytę w profesjonalnym salonie optycznym. Wartości i parametry zawarte na recepcie należy ustawić przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje. Korzystając natomiast z gotowych okularów, które możesz spotkać w aptekach, drogeriach czy innych sklepach – możesz doprowadzić do pogłębienia swojej wady wzroku, bólu głowy, oczu a nawet problemów z koncentracją.