Ekologiczna wizja przyszłości MOREL
Morel nieustanie i wytrwale od 1880 roku wyznacza sobie nowe cele oraz wyzwania. Zaangażowany w długoterminowe działania, które mają pozytywny wpływ na całe społeczeństwo, przedstawia swoją ekologiczną wizje.
Od 2020 roku strategia marki ukierunkowana jest na dbanie o ekologię w branży optycznej. Każdego dnia Morel pracuje nad wspólnym sukcesem i z dumą dzieli się swoimi osiągnięciami. MOREL przedstawia trzy filary, na których opiera prowadzenie zrównoważonego biznesu: PRODUKT – ŚRODOWISKO – SPOŁECZEŃSTWO
Rodzina MOREL jako niezależna firma od czterech pokoleń tworzy okulary w sercu Parku Przyrody Huaut - Jura, które jest miejsem narodzin francuskiego kunsztu optycznego i wielkiej pasji. To tam niezależne Centrum Projektowe opracowuje tysiące projektów, blisko natury, bez barier i ograniczeń. Połączenie wiedzy, pasji i otaczającej przestrzeni daje w rezultacie produkty zgodne z ideą marki.
PROTOTYPY
Kluczowy etap prototypowania oprawek jest powierzony Valerii Prillard – kierowniczce ds. jakości, przeszkolonej przez ALUTEC. Wszystkie produkty są oznaczane zgodnie z normami UE i są testowane wewnętrznie w certyfikowanym laboratorium Morel.
KOMPONENTY
Morel pokłada pełne zaufanie w swoich partnerach biznesowych, których wartości są zgodne z zasadami rodzinnej firmy. Do produkcji swoich okularów korzysta z najlepszych surowców, pozyskiwanych od europejskich liderów.
Metal, użyty do projektów okularowych pochodzi z Niemiec. Komponenty takie jak zawiasy, śruby i zaciski pochodzą od OBE GmbH & Co. Dlaczego? Precyzja, niezawodność oraz etyczne podejście niemieckiego producenta – aż 80% stali nierdzewnej nadaje się do recyklingu.
Noski oraz końcówki zauszników są produkowane w 100% w VISOTTICA – COMOTEC, we Włoszech. Opracowanie technologicznych i wygodnych okularów przeciwsłonecznych odbywa się za pośrednictwem DIVEL Italia.
ACETAT Z RECYKLINGU
W 2022 roku, Morel ponownie zainwestował w swój zakład produkcyjny oprawek z acetatu. Tym samym uruchomił produkcję 50 000 OPRAWEK, w tym część wykonaną z acetatu z recyklingu pochodzącego z odpadów produkcyjnych branży optycznej.
EKOLOGICZNE OPAKOWANIA
Kolejnym działaniem podjętym przez francuskiego producenta jest zastąpienie plastikowych toreb – biodegradowalnymi. Dzięki temu wyeliminowano 4 miliony plastiku
Nowe etui jest 3 x mniejsze i 2 x lżejsze od poprzedniego, zabezpieczone ochronnym papierem z recyklingu. Ma to namacalny wpływ na wielkość transportu i magazynowanie
Worki na okulary są wykonane w całości z recyklingowych tekstyliów.
DEMOLENSY W 100% Z RECYKLINGU
Morel skupił się również na istotnym problemie w branży optycznej: soczewkach demonstracyjnych tj demolensach, które są wyrzucane po zamontowaniu w okularach docelowych szkieł korekcyjnych.
Po kilku miesiącach badań z dumą ogłosił, że wyposaża 100% oprawek w demolensy z recyklingu. Dzięki wykonaniu z akrylu – nadają się do recyklingu w nieskończoność. Ta inicjatywa pozwala pozycjonować markę na pierwszego producenta okularów, które zaproponował konkretne rozwiązanie problemu branży optycznej.
Co roku, dzięki temu działaniu, Morel zużywa o 6 ton mniej tradycyjnego plastiku.
SERWIS POSPRZEDAŻOWY
Siedziba Morel ma bardzo wydajną obsługę posprzedażową. Wszystkie wycofane z eksploatacji komponenty i oprawki są w 100% poddawane recyklingowi.
Wszystkie bezużyteczne komponenty są sortowane i poddawane recyklingowi według rodzaju materiału: metal, acetat, itp.
Produkty, które wciąż mogą służyć są powierzane stowarzyszeniom, które wykorzystują je w krajach o ograniczonym dostępie do okularów.
MODA W TROSCE O ŚRODOWISKO
Wyroby Morel są wyrobami medycznymi, posiadającymi niezbędne certyfikaty potwierdzające zgodność z wymogami. Niemniej jednak są ściśle związane z modą i trendami. Materiały wsparcia dla salonów optycznych również są produkowane zgodnie z ideą marki:
-
Do prezentacji produktów Morel używa wysokiej jakości ekspozytory w punktach sprzedaży. Materiały POS te są 40% bardziej ergonomiczne niż poprzednio.
-
Kartonowe ekspozytory są produkowane we Francji, przez co transport jest dogodniejszy, szybszy i ekologiczny
-
Banery tekstylne są produkowane w Niemczech i są wykonywane z materiału pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek
-
Oszczędzanie wkładów atramentowych
-
Ręcznie robione walizki i kuwety do prezentacji produktów są wykonywane według tradycyjnych i ekologicznych procesów
-
Zastąpienie plastikowej taśmy – taśmą w 100% nadającej się do recyklingu, zmniejszając przy tym zużycie plastiku ze 120 000 m do 60 000 m
-
Przekazanie odpadów metalowych firmie specjalizującej się w waloryzacji i ekonomii cyrkularnej
-
Powierzenie 7 ton tektury stowarzyszeniu ALCG
-
Zbieranie palet przez RECUPAL, które naprawia je i ponownie wprowadza do obiegu
-
Powierzenie firmie wodociągowej DESCHAMBOUX wszystkich odpadów, które mogłyby zanieczyścić sieć wodociągową
-
Zmiana plastikowych pojemników na żywność na kompostowe opakowania z włókna kukurydzianego
ENERGIA
Głównym projektem Morel jest znalezienie zrównoważonych rozwiązań, zapewniających zmniejszenie konsumpcji energii.
Cała siedziba Morel zostanie wyposażona w oświetlenie LED, które zużywa 3 x mniej energii niż żarówki niskoenergetyczne i 9 x mniej niż zwykłe żarówki.
Światło zostanie dopasowane w ten sposób, aby uniknąć niepotrzebnego oświetlenia nieużywanych części budynku.
CYFRYZACJA
Dzięki autorskiemu narzędziu Morel Play, wszyscy przedstawiciele handlowi na całym świecie pracują wyłącznie na tabletach i smartfonach od ostatnich dwóch lat. Morel nadal zmniejsza zużycie papieru poprzez:
-
Eliminację fizycznych katalogów
-
Zaprzestanie drukowania 34 000 biuletynów rocznie
-
Digitalizacja faktur – 80% do końca 2022 roku
-
Digitalizacja raportów sprzedaży, dokumentów, paragonów
Te działania nie tylko zwiększają komfort pracy i zmniejszają liczbę błędów przygotowawczych, ale także podnoszą jakość usług. Co więcej, pozwoliło to na wyeliminowanie 100 000 papierowych formularzy w ciągu kilku miesięcy.
BIORÓŻNORODNOŚĆ
Siedziba Morel zapewnia idealne miejsce do promowania różnorodności biologicznej w sercu przyrody. Dzięki współpracy z lokalnym pszczelarzem Morel zainstalował 19 uli. Planuje w przyszłości zainstalować budki i karmniki dla ptaków.
Od 2021 roku Morel należy do organizacji PLANTONS POUR L’AVENIR, która zajmuje się zrównoważoną gospodarką leśną. To partnerstwo umożliwiło udział w 6 projektach ponownego zalesiania w Jura, w wyniku których zasadzono ponad 7500 drzew.
CZŁOWIEK
Prócz wszelkich działań na rzecz przyrody, Morel dba o zapewnienie swoim pracownikom dogodne i przyjemne środowisko pracy, które w dużym stopniu przyczynia się do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
-
Kafeteria z tarasem, w której są serwowane zdrowe posiłki. Przygotowaniem ich zajmuje się integracyjna firma, składająca się w 55% z osób niepełnosprawnych
-
Sala fitness z trenerem sportowym
-
Przytulne zakątki na przerwy kawowe i relaks
-
Oferowane darmowe szczepienia przeciw grypie
-
2 bezpłatne pary okularów i darmowe badania wzroku przez certyfikowanego Optometryste
-
Ciągłe szkolenia rozwijające umiejętności, poszerzanie wiedzy i wspieranie w drodze do awansu
-
Warsztaty i szkolenia. Podczas których jest przekazywana wiedza know-how dla przyszłych optyków
-
Dedykowane wizyty edukacyjne dla studentów i przekazywanie szkołom materiałów na szkolenia i warsztaty techniczne
NASZA WIZJA JEST NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ
Wiele tematów dotyczących ekologii i dbania o wspólne dobro oraz środowisko wciąż wymaga poruszenia. Jednak francuski producent jest zdeterminowany i gotowy, aby wprowadzać kolejne udogodnienia i zmiany, które przełożą się na wspólne dobro.
Przygotowany raport świadczy o podróży i działaniach, które już udało się wdrożyć w życie. Jest też dumą z osiągniętych celów dzięki ciężkiej pracy całego zespołu.