Na czym polega krótkowzroczność?
Krótkowzroczność – co to jest?
Krótkowzroczność, znana jest również jako miopia. Jest wadą wzroku, która powoduje trudności w widzeniu obiektów znajdujących się daleko. Do korygowania krótkowzroczności służą soczewki minusowe ( - ).
Jak widzi krótkowidz?
Osoby z krótkowzrocznością mają problemy z widzeniem znaków drogowych, tablicy lekcyjnej w szkole czy rozpoznawaniem twarzy z odległości. Oprócz tego, mogą doświadczać bólu głowy, przemęczenia oczu lub ucisku w okolicach oczu.
Dzieje się tak, ponieważ promień świetlny skupia się przed siatkówką oka, zamiast dokładnie na niej, co powoduje rozmazany obraz. Zauważysz, że jesteś krótkowidzem, jeśli masz trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko, ale widzisz je wyraźnie, gdy są blisko ciebie.
Jakie są przyczyny krótkowzroczności?
• Najczęstszą przyczyną jest genetyczne dziedziczenie, co oznacza, że osoba ma większe prawdopodobieństwo rozwoju krótkowzroczności, jeśli jedno lub oboje rodziców miało tę wadę wzroku.
• Kolejną, bardzo częstą przyczyną jest intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, telefony, a także nieodpowiednie nawyki czytania lub pisania - głównie ze względu na długotrwałe napięcie oczu.
• Wpływ mogą również mieć czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe wystawienie na silne światło słoneczne lub przebywanie w silnie klimatyzowanych wnętrzach
Krótkowzroczność – czy to choroba? Jakie są objawy?
Krótkowzroczność, w większości przypadków, nie jest uważana za poważny problem zdrowotny. Jednak osoby z dużą wadą wzroku mogą mieć trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Prowadzenie samochodu, wyjście na spacer z psem lub przepisywanie z tablicy szkolnej będzie utrudnione i niekomfortowe. Może to prowadzić do złego samopoczucia fizycznego – bóle głowy czy pieczenie oczu, jak również psychicznego – obniżona pewność siebie przez złe widzenie.
Krótkowzroczność – jak leczyć?
Warto zatroszczyć się o swoje oczy i wykonywać regularne badania wzroku. Pomoże Ci to zdiagnozować wadę wzroku odpowiednio wcześnie i odpowiednio ją korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Badanie wzroku możesz wykonać u okulisty bądź optometrysty. Badanie okulistyczne wykonasz w swojej placówce medycznej, natomiast badanie optometryczne wykonasz w salonie optycznym. Wybierz sprawdzony salon optyczny i ciesz się dobrymi widokami na co dzień! Sprawdź salony partnerskie SparkEye.pl